10 Apr 2009


BLOGU HII INAKUTAKIA WEWE MSOMAJI MPENDWA IJUMAA KUU NJEMA.KAMA AMBAVYO BWANA WETU YESU KRISTO ALIVYOWEZA KUVUMILIA MATESO NA HATIMAYE KIFO MSALABANI ILI KUTOKOMBOA SISI WANADAMU,KILA MMOJA WETU KATIKA NAFASI YAKE ANAWEZA KUJINYIMA KUWASAIDIA WALE WANAOHITAJI MSAADA WETU KWA NAMNA MOJA AU NYINGINE.

My Lord,
your son has suffered so much, shed so much blood.
I was born with so many faults
and my nature is so full of weakness,
and yet your son Jesus has died on the cross.
For me.
I know your grace has the power
to cleanse me of my many sins
and to make me more like your Son.
Thank you for your goodness and love for me.
I ask you, Father, to watch over me - always.

May the Lord bless us,
protect us from all evil
and bring us to everlasting life.
Amen.



0 comments:

Post a Comment

Categories

Blog Archive

© Evarist Philemon Chahali 2006-2014

JUMUIKA NAMI TUMBLR

  Sehemu Ninahifadhi Nyaraka Zangu!

Powered by Blogger.

NUNUA KITABU HIKI

NUNUA NAKALA YA KIELEKTRONIKI (EBOOK)

Download "Chahali Blog ANDROID App"

UNGANA NAMI FACEBOOK

Instagram